Hovory

Konopiště má jedny z nejvzácnějších sbírek v Evropě. A žije se tam krásně, říká kastelánka

Hovory

Konopiště má jedny z nejvzácnějších sbírek v Evropě. A žije se tam krásně, říká kastelánka
Jana Sedláčková, kastelánka státního zámku Konopiště

Plus

„Každý zkušený průvodce ví, jaká bude prohlídka, už když se podívá na skupinku, kterou bude provázet,“ říká kastelánka státního zámku Konopiště Jana Sedláčková, která na zámku začínala jako průvodkyně. Průvodci toho musejí vědět mnohem víc, než pak říkají návštěvníkům. Jsou připraveni na zvědavé otázky a mají rádi interakci s lidmi. Vadí jim však ti, kteří jsou uštěpační.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • K máte rádi výlety na hrady a zámky a jejich atmosféru, na který se potápí se list o. Ročně a nechají ty se dnes pozval na zámek Konopiště nedaleko od Benešova. Budeme se prchat zadní Jelen po soukromých komnatách jeho posledního majitele, následníka trůnu Františka Ferdinanda d, jste, ale zajdeme i do zámeckého bytu, v kterém žije kastelánka Jana Sedláčková. Hostka hovorů od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Janovic létě v hovorech. Dobrý den. Vy jste začínali na Konopiště jako z průvodkyň. A co všecko z historie zámku musí na Konopišti v Edith zprávě, o co vyžaduje, aby měli širší historické souvislosti?

  • Je to lepší. Může se stát, že přijde návštěvník, který se v historii vyzná a položí otázku na nejenom v historii. Může znát umělecká díla, která průvod se nezmíní a ptá se. A pak samozřejmě i pro ně je lepší pocit, když dokáže odpovědět. Záleží na průvodci, kolik času má se věnovat průvodcovskému textu. Ten samotný je dosti široký, ale máme z toho vyjmuto to, co je nutné na prohlídce říct, protože samozřejmě čas je omezený a je jenom na průvodci, zdali se důkladně na učí i to ostatní. Pak samozřejmě, protože se trošičku změnil přístup k návštěvníkovi od té doby, kdy jsem začínala, už nejenom, že se snažíme mluvit o vybavení těch interiérů, ale oživujeme zámek i tím, jak se tam žilo, kdo tam žil vůbec ten zámecký příběh, abychom o zlidštil, ale aby si návštěvníci zámek nepředstavoval jako muzeum, ale jako domov té které rodiny toho kterého rodu. Že to byl vlastně domov jako každý jiný.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají