Hovory

Každý člověk potřebuje respekt. U Čechů se setkáváme s nepochopením a rasismem, tvrdí Gailová z neziskovky Romodrom

Hovory

Každý člověk potřebuje respekt. U Čechů se setkáváme s nepochopením a rasismem, tvrdí Gailová z neziskovky Romodrom
Marie Gailová, šéfka neziskové organizace Romodrom

Plus

„Pokud se člověk zná s romskou komunitou, rychle ví, co ten který člověk potřebuje. Ale to, co potřebuje každý, je respekt. Musím to říct, protože se setkáváme s nepochopením a rasismem. I když pokud jde o naši neziskovou organizaci Romodrom, pomáhá nám hodně lidí a na úrovni státu je to v pořádku. Ale ne u obyčejných lidí, kteří nemají přístup k informacím,“ popisuje svou práci Marie Gailová, zakladatelka neziskovky.
Markéta Vozková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Cesta vedla z pražských Nuslí přes Berlín nebo radost a Marie Gailová po hotelové škole vařila a zajišťovala recepce na ambasádách. Pak se ale kvůli společenské situaci rozhodla vydat do terénu pomáhat svým lidem. Založila neziskovou organizaci Romodrom, která Romům a Rumunkám pomáhá hledat řešení nelehkých životních situací a posilovat jejich kompetence při řízení svých osudů.

  • Ve studiu hovorů je Marie Gailová, zakladatelka organizace Romodrom. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Romodrom znamená přeneseně romská cesta. Ráda bych začala u té vaší cesty, jestli se můžeme vrátit do vašeho dětství. Vy jste vyrůstala v Nuslích, v pražských Nuslích. A jak se sem vaše rodina dostala?

  • No tak já jsem ze namíchané rodiny. Můj otec je nebo byl Rom ze Stropkova, ze Slovenska a maminka je Češka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají