Hovory

Humanitární pomoci je na Ukrajině stále méně, teď je jí ale víc potřeba, říká šéf distribuční firmy Koridor UA

Hovory

Humanitární pomoci je na Ukrajině stále méně, teď je jí ale víc potřeba, říká šéf distribuční firmy Koridor UA
Matouš Bláha, ředitel organizace Koridor UA

Plus

Logistická síť, která zajišťuje efektivní distribuci pomoci na Ukrajinu, dostala název Koridor UA a řídí ji Matouš Bláha. „Jakmile začala válka, vyrazili jsme s humanitární pomocí. Celou situaci na Ukrajině jsem sledoval déle – čekal jsem tam jakýsi problém kolem migrační krize, ale spíš na polsko-běloruských hranicích.“
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hned druhý den po vypuknutí války na Ukrajině se začala formovat asociace nezávislých skupin a organizací, které postupně vybudovaly společnou logistickou síť pod názvem koridor. Tito dobrovolníci dnes říkají s postupným vývojem války na Ukrajině jsme svědky toho, že humanitární pomoci je stále méně, ale její důležitost a potřeba se zvyšuje. Jací jsou to lidé, kteří, ač dobrovolníci na profesionální bázi, řeší distribuci pomoci do válkou zdevastovaných oblastí? Na jakém principu jejich činnost vlastně funguje? Jak vnímají plynutí času v tomto konfliktu a proměňuje se ochota lidí pomáhat? Zeptáme se ředitele organizace koridor Ukrajina Matouše Bláhy. Právě teď v hovorech od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Tak teď jsem se dozvěděla. Já vás nejprve přivítám. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. Tak prý koridorů. A je správné znění. Ano. Tak jsme si řekli, že ale znamená to Ukrajina. No, copak teď znamená to? Ano, ano, ano. Vy jste se skutečně začaly formovat hned toho 20..

  • Je to skutečně tak. Na začátku jsme prostě vyrazili v podstatě okamžitě, jako jakmile jsme se dozvěděli, že začala válka. Já jsem vlastně tu situaci sledoval jakoby déle, takže já osobně jsem se tam chystal vlastně už dřív jenom jakoby podívat se i trošku z jiného důvodu, než jenom kvůli válce na Ukrajině, ale čekali jsme tam jakýsi problémy prostě ohledně migrační krize, spíš polsko-běloruských. Takže už jsme jako vy od nějakého listopadu se začaly vlastně jakoby zajímat o to, co bychom tam mohli dělat a v lednu jsem tam chtěl vyrazit a nějak jsem to nepodařilo a nakonec to tam vyrazili opravdu jakoby pár dní po začátku války. Ty lidi chtěli, pomáhá tak, že pronikne tam jezdilo hodně lidí, takže se to logicky muselo nějakým způsobem podchytit a my jsme tam přijeli vlastně jako se podívat, co se děje a už jsme tam zůstali.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají