Hovory

Hřbitov je park s přidanou hodnotou. Takže běžci pietu nenarušují, tvrdí architekt pražských hřbitovů Ditrich

Hovory

Hřbitov je park s přidanou hodnotou. Takže běžci pietu nenarušují, tvrdí architekt pražských hřbitovů Ditrich
Filip Ditrich

Plus

„Hřbitov je veřejný prostor a zároveň i areál. Když se mne někdo ptá, jak bych ho jinak popsal, rád odpovídám, že je to park s přidanou hodnotou, a to i když se mnou možná spousta lidí nebude souhlasit. Hřbitovy od začátku své aktivní funkce i svého konce přejímají další role. I u nás už máme takové, které neplní svou původní funkci, ale jsou to parky nebo lapidária pod širým nebem,“ říká hlavní architekt Správy pražských hřbitovů Filip Ditrich.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Není to tak dávno pět let zpátky a noviny tehdy psaly roste ekonomika, rostou platy, lidé ale za loučení se zemřelými utrácejí málo. Teď se píše rok 2022 a situace je diametrálně odlišná. Ekonomika stagnuje, platy rozhodně nerostou, závratně rostou ceny energií. Ale jedno zůstává stejné lidé za loučení se zemřelými utrácejí málo. Co to o nás říká? A zůstanou jednou hřbitovy opuštěné? Tak i na to se zeptám ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes hlavní architekt pražských hřbitovů Filip Dytrych. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den vám i posluchačům. Co naše hřbitovy o nás sdělují? Co z nich umíte, pane architekte, vyčíst vy, když na nějaký takový hřbitov přijdete?

  • Já si myslím, že v této v podstatě odrazem doby, v které ta či která část bytu a vznikla. V mém podání často říkám, že to odraz jakéhosi obecného vkusu nebo přeneseném slova smyslu a významu nálady ve společnosti. I člověk, který se tomuto tématu nevěnuje, tak ty návštěvy. Kvitová snadno rozezná období, kdy byla ta či která část bytu a vystavěná. A pokud se vyskytne nějaká anomálie, ať už dobrá nebo špatná, tak i necvičené oko je schopné toto rozeznat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají