Hovory

Focení jídla je velký prohřešek proti bontonu i proti tomu jídlu na stole, říká odborník na stolování Svoboda

Hovory

Focení jídla je velký prohřešek proti bontonu i proti tomu jídlu na stole, říká odborník na stolování Svoboda
Focení jídla

Plus

„Historicky bylo zobrazování hostin vlastně dnešní PR, takže v tom se podobalo současnému focení jídel na talíři,“ popisuje Milan Svoboda, historik a specialista na historii stolování. Dřív se hostiny také zobrazovaly, ale šířily se samozřejmě daleko pomaleji. „My teď cvaknem a ví to celý svět. Od kolegyně jsem slyšel, že focení jídla se jmenuje Food Porn. Docela bych s ní souhlasil, protože si myslím, že telefon na stůl nepatří.“
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jiný kraj, jiný mrav. Týká se to úplně všeho a stolování asi ze všeho nejvíc. Japonci spokojeně u stolu mlaskají a říhají. Francouzi by si do bagety nikdy nekousli. Zásadní ulamují. V asijských zemích musíte hůlky držet jenom v pravé ruce a Italové nikde nepožádají v restauraci o parmezán. Navíc. Sedět spolu u stolu není jenom krása, ale je to hlavně věda. A tak se do pravidel stolování a jeho historie teď trochu ponoříme. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem ve studiu je dnes historik stolování Milan Svoboda. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Kolikrát jste tak přečetl Hrabalovu knihu obsluhoval jsem anglického krále?

  • Já už jsem tak stará, že nebudu lhát.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají