Hovory

Děti, které tráví hodiny u mobilu či knihy, mohou mít vyšší dioptrické vady, varuje oční lékařka

Hovory

Děti, které tráví hodiny u mobilu či knihy, mohou mít vyšší dioptrické vady, varuje oční lékařka
Zhoršení zraku u dětí může být způsobené nedostatkem denního světla

Plus

„Podle odborných studií mají děti, které tráví víc času venku, méně dioptrických vad na dálku než ty, které se neustále – a několik hodin každé odpoledne – dívají do blízka. Do knih, tabletů, mobilů. U nich může být růst oka větší, a tak i vyšší nárůst dioptrické vady,“ vysvětluje oční lékařka Andrea Janeková. Většina faktorů růstu oka je ale dáno geneticky. „Stejně, jako je to u růstu nohy a další tělesných proporcí. Určitě ale neplatí: velká noha, dlouhé oko.“
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Řecký básník Homér, husitský vojevůdce Jan Žižka, král Jan Lucemburský nebo také skladatelé Georg Fridrich Hendl, Johann Sebastian Bach a Jaroslav Ježek. Možná tušíte, co je spojovalo. Byla to těžká zraková vada nebo dokonce ztráta zraku. Podle statistik přibližně 600 milionů lidí na světě nevidí dobře do dálky a přes půl miliardy zase nevidí dobře na blízko. Tak jestli právě teď hledáte brýle, bude vás nejspíš dnešní rozhovor zajímat. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes lékařka očního centra Praha Andrea Janeková. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Proč je nejspíš víc lidí těch, kteří špatně vidí na dálku než těch, kteří nevidí dobře na blízko? I proto nějaké vysvětlení?

  • Tak vidění na dálku. Horší vidění na dálku na podkladě dioptrií je nejčastěji dáno vlastně růstem oka v období dospívání, tedy ty dioptrie na dálku se projevují už od toho mladšího dospělého věku než to naopak. Zhoršené vidění na blízko je obtěžuje především pacienty, kteří mi je 45 a více let. A je to dáno fyziologicky, to znamená, tak jak stárne oko, jak stárne ta oční čočka, tak už nemá schopnost se vlastně vyklenout a doostřit na tu blízkou vzdálenost. Proto potom většina populace na těch 45 let potřebuje brýle na čtení. Takže když teď začínám protahovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají