Hovory

Česká zkušenost s Ruskem je historicky víc negativní než ta slovenská. Proto se jim proruské směřování nepříčí, upozorňuje historik Junek

Hovory

Česká zkušenost s Ruskem je historicky víc negativní než ta slovenská. Proto se jim proruské směřování nepříčí, upozorňuje historik Junek
Marek Junek

Plus

Válka na Ukrajině společnost rozděluje, ale ještě vyostřenější je stav slovenské společnosti, tvrdí historik Marek Junek. „Teď si jen musíme položit otázku, jestli rozdělení nemá hlubší kořeny. Když se podíváte na slovenskou společnost jen v době pandemie covidu-19, rozdělení bylo ještě daleko větší než u nás… Je to něco, co slovenskou společnost provází celé dějiny, celou existenci samostatné Slovenské republiky,“ říká.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. U našich nejbližších východních sousedů, tedy na slovenskou, panuje odlišné veřejné mínění ve vztahu k Rusku a válce na Ukrajině. Průzkumy z minulého roku ukázaly, že zatímco téměř 80 % Čechů vnímalo válku jako zaviněnou Ruskem a stálo na straně Ukrajiny. Na Slovensku bylo 44 % lidí přesvědčeno, že Putin za nic nemůže. A podle jedné interpretace si ještě před půlrokem nadpoloviční většina Slováků přála vítězství Ruska. Podle novějších průzkumů už rozdíly mezi našimi společnostmi nejsou tak veliké. Když to zjednoduším, jen okolo 15 až 20 % lidí na Slovensku chce, aby se země po opuštění západních struktur vrátila pod křídla Moskvy se socialistickou ekonomikou. Ovšem silného vůdce, který se nebude trápit parlamentní demokracií, preferuje polovina Slováků. Jde o jedna z nejvyšších čísel mezi unijními zeměmi. Kde se na Slovensku vzalo a kde se bere proti demokratické a hlavně proruské naladění části společnosti? Jaký byl historický vývoj slovenských postoji k Rusku? Hlavně o tom budeme mluvit v dnešní hovorech. Ve studiu plusu srdečně vítám historika Marka Junka z Moravského zemského muzea, který přednáší také na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Dobrý den.

  • Dobrý den a od mikrofonu přeje příjemný poslech Lucie Vopálenská.

  • Jak moc je teď následkem války na Ukrajině slovenská společnost rozdělená? Na Slovensku se opakovaně konají mírové pochody. Serveru Voxpot nedávno plasticky popsal, jak se na nich setkávají dva úplně rozdílné vesmíry. Toto rozdělení třeba následkem té invaze té války je výraznější, řekl byste tak já myslím, že určitě. Ale teď si jenom musíme položit otázku, jestli toto rozdělení už nemá hlubší kořeny. Jo, když se podíváme na slovenskou společnost například v době pandemie COVIDu, tak to rozdělení bylo také daleko větší než v ČR. Když se podíváme na moderní slovenské dějiny například v 90. letech, tak společnost byla opět velmi silně rozdělená. To je něco, co v podstatě slovenskou společnost provází po celé dějiny, po celou existenci samostatné Slovenské republiky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají