Hovory

Architekturu nehodnoťte podle vzhledu. Důležitější je její dopad na váš život, myslí si architektka Melková

Hovory

Architekturu nehodnoťte podle vzhledu. Důležitější je její dopad na váš život, myslí si architektka Melková
Pavla Melková

Plus

„Trošku mě trápí, že je u nás památková péče hodně koncentrovaná na restriktivní a regulační rovinu – do jisté míry to je v pořádku, protože objekt musíme nejdřív zachránit, nesmíme ho zbourat nebo poškodit něco, co má historickou cenu. To je ale jen ten základ,“ popisuje architektka Pavla Melková.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Památky nechráníme jenom pro ně samotné, ale protože jsou nositeli kulturních hodnot, které jsou pro člověka a společnost. A můžeme říct, že památky chráníme pro to, aby zlepšovali lidský život, ten současný i ten budoucí. Tak přesně toto stojí v anotaci ke knize nazvané živá památka. V čem tedy památky nebo architektura jako taková mohou náš život vylepšovat a které objekty ho zase třeba můžou docela výrazně zhoršit. Zeptám se a tuším, že můj host. To vím docela přesně. Ať se vám hezky poslouchá. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes architektka a teoretička architektury Pavla Melková. Dobrý den. Vítejte u nás.

  • Dobrý den a děkuji za pozvání. Úplně přesně vím, jaký dům mi nejenom dokáže zkazit náladu, ale možná dokonce i ten život. A je to přesně takový, který nezapadá jak do kontextu městského urbanismu, nerespektuje svoje okolí a kolem kterého musím každý den pendlovat buď do práce, na nákupy, nebo chodit. Můžu tímto způsobem chápat to, že architektura nemusí můj život nutně vylepšovat, ale může ho i tedy zhoršovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají