Host Lucie Výborné

Punk nestárne, je to revoluční gesto, které přitahuje dvacátníky i sedmdesátníky, říká Radim Kopáč, autor knihy o české punkové scéně

Host Lucie Výborné

Punk nestárne, je to revoluční gesto, které přitahuje dvacátníky i sedmdesátníky, říká Radim Kopáč, autor knihy o české punkové scéně
Publicista Radim Kopáč

Radiožurnál

Všechno je špatně, zpátky na stromy! To je název nové knihy o historii československého punku, která se věnuje především textům punkových a hardcorových písní. „V textech jsou zaryta kanonická jména jako Karel Jaromír Erben, Vítězslav Nezval a další, ohlasy jsou ale spíše bezděčné,“ říká publicista a autor knihy Radim Kopáč. Nosil by Karel Hynek Mácha číro, kdyby žil později? Byli punkoví textaři novodobými dadaisty? Poslechněte si celý rozhovor.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tímto dílem pořadu Host Lucie Výborné vás výjimečně provede.

  • Vladimír Kroc. Hostem Radiožurnálu je dnes publicista, kurátor a literární i výtvarný kritik Radim Kopáč, autor nové knihy o historii československého punku. Všechno je špatně. Zpátky na stromy. Dobrý den. Dobrý den. Je to už třetí vaše kniha věnovaná tomuto hudebnímu žánru. Čím je pro vás osobně důležitý?

  • Ono to není úplně knížka věnovaná nebo respektive takto ty tři knížky nemají úplně zas až tak jednoznačně společné jmenovatele v tom banku nebo hard korun. Je to obecně, řekněme nějaká alternativa nebo nějaké subkultury, protože ta předchozí knížka, kterou jsem realizoval s fotografkou Gabrielou, kontrast jmenuje padáme i na tvoji hlavu a věnuje se pražským skvostům a kulturní nebo kulturně sociální centrum, která tady vyrostla po roce 89 a vlastně fungovala v 90. letech jako taková alternativa jako zdroj nějakého toho alternativního kulturního, společenského politického myšlení. Samozřejmě pak s tím nebo hardcore s tím jistě souvisí, ale je to jedna z fazet a vlastně tato ta knížka je o dekádu před, začíná v roce 79, končí rokem 89 a věnuje se především teda českému banku a věnuje se především textům toho českého punku. Snaží se jakoby postihnout ten intelektuální a myšlenkový bek round, z čeho ten pak vyrostl a co nám vlastně říká.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají