Host Lucie Výborné

Pracovat po nocích na Gottwaldovi mi dělalo problém. Dělat Palacha bylo naopak silné, říká sochař a medailér Jiří Dostál

Host Lucie Výborné

Pracovat po nocích na Gottwaldovi mi dělalo problém. Dělat Palacha bylo naopak silné, říká sochař a medailér Jiří Dostál
Akademický sochař Jiří Dostál se svými návrhy na medaili Martiny Sáblíkové

Radiožurnál

V Jablonci nad Nisou založil obor Ražená medaile a mince. Přišel s nápadem vzniku České mincovny, která letos oslaví třicáté výročí. Je vášnivým motorkářem a ještě vášnivějším cyklistou. „Prožívání jízdy do kopce je pro mě výtvarný zážitek,“ říká přední český medailér, akademický sochař a designér Jiří Dostál. Proč se mu lépe pracovalo na soše Emila Háchy než Klementa Gottwalda? Poslechněte si rozhovor.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tímto dílem pořadu Host Lucie Výborné vás výjimečně provede Vladimír Kroc.

  • Hostem Radiožurnálu je dnes přední český medaile, je akademický sochař a designéři Jiří Dostál. Dobrý den. Dobrý den. Osmého února tu bude 30 let, kdy proběhla československá měnová rozluka. Autorkou první české koruny byla Jarmila Trulíková Zpěváková. Jak se stalo, že se mince začaly razit v Jablonci nad Nisou?

  • Tak je fakt, že nic není náhoda. A ty v té době, já jsem byl ředitel uměleckoprůmyslové školy a věděli jsme, že ta odluka přijde. A v té době jsem už trošičku měl nějaké zkušenosti s medailemi a věděli jsme to. Když jsme dělali medaile, že se to razítkem nic i na Slovensko. A a když přijde rozdělení, stálo to tak, že Česko nebude my mincovna. A vzpomínám si, že při jednom takovém pracovním jednání v Jablonci, když už jsem byl v pozici ředitele uměleckoprůmyslové školy, tak na odchodu z jednání mezi dveřmi. A když už jsme si brali kabáty nebo Husáka, tak jsem se zmínil řediteli. Tenkrát to byl ředitel pan jo, toho jsem se zmínil. A co vy a jdete do projektu České mincovny? A bylo to trošku takový jako příklad, zaraženi, překvapeni a panel to tenkrát řekl. Pane Dostále, zítra vás navštíví u vás v ředitelně můj náměstek pan Vízek a pan Bahník.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají