Host Lucie Výborné

Masaryk korunovační klenoty neadoroval, republika si k nim musela najít vztah, vypráví historik

Host Lucie Výborné

Masaryk korunovační klenoty neadoroval, republika si k nim musela najít vztah, vypráví historik
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky

Radiožurnál

České korunovační klenoty, to by mohl být i příběh jako z Jamese Bonda. Těsně nad ránem 20. září 1938 v hlubokých Javornických lesích došlo při převozu klenotů na Slovensko k nehodě, při které mohly být být zničeny. Riskantní záležitostí byl ale i jejich návrat na Pražský hrad. Nejenom o tom mluví v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou historik Jakub Doležal.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné se mnou ve studiu je historik z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd ČR Jakub Doležel. Vítám vás tady. Dobrý den.

  • Dobrý den. A tak za pozvání. Našim skvělým tématem po celou hodinu budou korunovační klenoty. A když jsem s kolegou Petrem Králem si ráno měnila služby a slovo, tak jsem mu říkala to je někdy příběh jak s Jamesem Bondem. A měla jsem na mysli okamžik těsně nad ránem 20. září 1938 a české korunovační klenoty v hlavní roli. Co se tehdy stal?

  • Tak možná si narážíte na ten příběh, který se odehrál v hlubokých javornických lesích na pomezí teda Moravskoslezských Beskyd a Slovenska, kde došlo k jedné takové události při převozu těch českých korunovačních klenotů do bezpečí před hrozícím útokem Německa v září 1938, tak tam došlo k jedné takové dopravní nehodě, během níž možná třeba i české korunovační klenoty mohly být zničeny.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají