Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Zvládnutí zimy na Ukrajině. Nedostatek benzinu v Maďarsku. Protesty v provincii Sin-ťiang

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Zvládnutí zimy na Ukrajině. Nedostatek benzinu v Maďarsku. Protesty v provincii Sin-ťiang
Zasněžený Kyjev v listopadu 2022

Radiožurnál

Teploty celý den pod nulou, do toho husté sněžení. Takové je aktuální počasí v Kyjevě. Velká část jeho obyvatel, kterých před invazí byly tři miliony, byla v minulých dnech bez elektřiny a tepla. Jak obtížné je a bude pro obyvatele Ukrajiny zvládnout letošní zimu? Proč v Maďarsku není dost benzinu a nafty pro všechny čerpací stanice? A co vyvolalo protesty v čínské provincii Sin-ťiang? 
Věra Štechrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak obtížné je a bude pro obyvatele Ukrajiny zvládnout letošní zimu? Proč v Maďarsku není dost benzinu a nafty pro všechny čerpací stanice? A co vyvolalo protesty v čínské provincii Sin-ťiang? Zeptáme se.

  • Teploty celý den pod nulou, do toho husté sněžení. Takové je dnes počasí v Kyjevě. Velká část jeho obyvatel, který bylo před invazí 3 miliony, byla v minulých dnech z elektřiny a tepla. Dodávky se podařilo podle úřadů obnovit dnes dopoledne, stále ale dochází k výpadkům. Kyjev se stejně jako další ukrajinská města vyrovnává s následky ničivého ruského bombardování. To zabilo desítky civilistů a silně poničilo energetickou infrastrukturu. Společnost už trenér ho dnes ráno uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopní pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což způsobuje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi. Nastupující tuhá zima tak vystavuje bránící se Ukrajince další těžké zkoušce. My jsme ve spojení s redaktorkou ukrajinského žurnálu Lenkou Víchovou. Dobrý den. Dobrý den. Jak se zatím Ukrajincům daří zvládat ty časté výpadky dodávek proudu potom opakujícím se ruském bombardování?

  • No, Ukrajinci jsou už vlastně tak trochu poučeni z konce zimy a začátku jara tohoto roku, takže velká spousta lidí vlastně má svoje powerbanky, akumulátory, nakoupila si generátory. Především se to týká malého a středního byznysu. Lidé mají zakoupené turistické, plynové vařiče, svíčky apod.. Vlastně veškeré supermarkety nebo většina supermarketu jeden a generátory. Lidé si zvykají vlastně ní stále připravenou jak pitnou, tak technickou vodou. A co se týče jídla, tak mají nakoupeno vlastně energetické tyčinky, ovesné vločky a všechno takové jídlo, které se dá připravit velmi rychle a může být i i teple. Kvůli tomu vlastně je strašná spousta doporučení jak internet, tak v mediálním prostoru. Pomalu se elektrický proud posledních jako poslední bod na vlastně na letech vrací do dob obětí Ukrajinců. Třeba dnes vlastně v Kyjevě jde tak, což je dodavatelem elektrické energie, vlastně slibuje, že v podstatě je schopen zajistit proud maxim a vlastně to, že lidé budou bez proudu maximálně pět hodin denně, což je už velmi dobré, protože třeba včera Irpiň, městečko, které je asi 30 40 km od Kyjeva, nemělo elektrický proud 18 hodin, ale přesto k těm výpadkům dochází, protože ta spotřeba je samozřejmě zvýšená. Toto zatěžují naši. Nejnovější informace je, že dokonce už i Cherson se vrací k elektrickému proudu. Zatím zatím proud má asi pět % pět % 100 obyvatel u Chersonu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají