Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Výměna ukrajinských a ruských zajatců. Lipavský v OSN. Zvýšení životního minima

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Výměna ukrajinských a ruských zajatců. Lipavský v OSN. Zvýšení životního minima
Český ministr zahraničí Jan Lipavský na 77. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku

Radiožurnál

Co vedlo k překvapivé výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem? Český diplomat po třiceti letech promluví na Radě bezpečnosti OSN – jak velká je to příležitost? Kolika lidem pomůže plánované zvýšení životního minima?
Věra Štechrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co vedlo k překvapivé výměně zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem? Český diplomat po 30 letech promluví na Radě bezpečnosti OSN. Jak velká je to příležitost a kolika lidem pomůže plánované zvýšení životního minima? O tom všem budeme mluvit.

  • Mezi Ruskem a Ukrajinou proběhla zřejmě největší výměna zajatců od začátku války. Překvapivá je v tom, že k ní došlo ve chvíli, kdy v Rusku z rozkazu Vladimira Putina začala částečná mobilizace. Na Ukrajinu se z ruského zajetí vrací 215 lidí, kteří se účastnili bitvy o přístavní město Mariupol. Mezi nimi jsou i velitel pluku Azov a jeho zástupce. Tato jednotka přitom byla důležitým prvkem ruské propagandy a pro její zlaté příslušníky se chystal tribunál. Rusko teď kývlo na výměnu za 50 ruských zajatců a proruského politika, oligarchu Viktora Medvedčuka, který na Ukrajině čelí obvinění z velezrady. My jsme ve spojení s redaktorkou deníku n Petrou Procházkovou, která se specializuje právě na Rusko a postsovětský prostor. Dobrý den. Petro. Dobrý den. Jak si vysvětlujete, že k asi největší výměny zajatců dojde právě teď, když se Rusko zároveň snaží o jakousi eskalaci?

  • No a také nás to překvapilo. Byla to zpráva opravdu jak blesk z čistého nebe. Je to opravdu největší výměna od začátku toho konfliktu. A navíc je ještě trošku vlastně nevyvážená, protože vypadá, na první pohled se to tak je, že je pro Ukrajinu zásadně výhodnější. Ona Ukrajina získala daleko víc svých lidí a důležitějších lidí než než Rusko. Takže je to velmi zajímavé. To načasování na ten den, kdy byla vyhlášena v Rusku mobilizace, je také velmi zajímavé, protože to, alespoň co soudíme z těch ruských sociálních sítí, vzbudilo v Rusku obrovskou nevoli. Když to shrnu, tak to může vyjadřovat ujet. A my máme mobilizaci a oni mají zpátky Azov a svobodu. Takže a co vedlo k tomu načasování? Nevíme. Ani nevíme, jestli to tak speciálně bylo načasováno nebo jestli je to náhoda. Každopádně je to velmi symbolické.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají