Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Návrh EU proti zdražování plynu. 3/4 roku ruské invaze na Ukrajině. Západobalkánská migrační trasa

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Polední publicistika: Návrh EU proti zdražování plynu. 3/4 roku ruské invaze na Ukrajině. Západobalkánská migrační trasa
Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře upozornil, že Moskva údery zahájila krátce poté, co Evropský parlament schválil rezoluci označující Rusko za stát podporující terorismus

Radiožurnál

Proč unijní ministři energetiky vedou patrně v těchto chvílích mimořádně vypjatou diskusi o dlouho očekávaném návrhu Evropské komise proti extrémnímu zdražování plynu? Do jakého bodu dospěla po tři čtvrtě roce ruská vojenská agrese na Ukrajině? A jak se středoevropské státy chystají koordinovat další postup vůči takzvané západobalkánské migrační trase? Poslechněte si polední publicistiku s Tomášem Pavlíčkem.
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč unijní ministři energetiky vedou patrně v těchto chvílích mimořádně vypjatou diskusi o dlouho očekávaném návrhu Evropské komise proti extrémnímu zdražování plynu. Do jakého bodu dospěla po tři čtvrtě roce ruská vojenská agrese na Ukrajině a jak se středoevropské státy chystají koordinovat další postup vůči tzv. západobalkánské migrační trase?

  • Do Bruselu se dnes znovu sjeli ministři průmyslu a energetiky unijních států, aby probrali další postup, jak zmírnit dopady zdražování plynu a elektřiny. A předem bylo zjevné, že dnešní diskuse bude mimořádně vzrušená. Na stole je totiž i návrh, který v úterý předložila Evropská komise a jenž má předcházet výraznému zdražování velkoobchodních cen plynu. Přesněji má zavést pojistku proti extrémním cenám na hlavní burzy pro obchodování se zemním plynem v Evropě. Početná skupina členských zemí sedmadvacítky ale už pohrozila, že bude tento údajně bezzubý plán blokovat. Na lince z Bruselu je naše zpravodajka Zdeňka Trachtová. Dobrý den.

  • Dobrý den. Můžeme tedy v několika větách nastínit, jaký klíčový bod 100 dnes mají ministři na pořadu. Co přesně po těch měsících názorových přestřelek v sedmadvacítce předložila unijní exekutiva?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají