Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Vztahy V4. Unijní spory a energetická krize. Genderově motivované násilí na VŠ

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Vztahy V4. Unijní spory a energetická krize. Genderově motivované násilí na VŠ
Prezidenti V4 jednají v Lánech. Miloš Zeman, János Áder, Andrzej Duda, Zuzana Čaputová.

Radiožurnál

Co napověděla dnešní premiérská schůzka o aktuálních vztazích zemí Visegrádské čtyřky? Budou unijní státy schopny se dohodnout na dalších zásadních krocích proti neúměrnému zdražování energií a překonají spory, které potvrdilo i dnešní bruselské jednání energetických ministrů? Nakolik se daří potírat genderově motivované násilí na zdejších vysokých školách?

 
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co napověděla dnešní premiérská schůzka o aktuálních vztazích zemí Visegrádské čtyřky? Budou unijní státy schopny dohodnout se na dalších zásadních krocích proti neúměrnému zdražování energií a překonají spory, které potvrdilo i dnešní bruselské jednání energetických ministrů? A nakolik se podaří a daří potírat genderově motivované násilí na zdejších vysokých škol a český premiér Petr Fiala nemohl ani po dnešní schůzce Visegrádské čtyřky zastřít, že v tomto spojenectví ledacos skřípe. Jak ale po schůzce se svým polským, slovenský Maďar maďarským protějškem v Košicích sdělil, premiéři navzdory názorovým rozdílům potvrdili společný postup při pomoci a podpoře Ukrajiny. Fiala dodal, že Kyjevu je třeba pomoci i finančně. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán ovšem zopakoval svůj nesouhlas se společnou půjčku EU na finanční pomoc Ukrajině. Mezitím několik médií uvedlo, že Evropská komise zřejmě doporučí sedmadvacítce, aby přinejmenším zatím neuvolnila Maďarsku část peněz z evropských fondů. My zveme do vysílání prof. Víta Hlouška, vedoucího mezinárodního politologického ústavu na Masarykově univerzitě. Vítejte. Dobrý den. Premiér Fiala mluvil o tom, že si státy V4 velmi otevřeně sdělovali svoje názory a připustil, že mají i odlišné názory. Jak výrazně se v poslední době toto spojenectví rozklížil, zvláště kvůli postojům k Rusku?

  • Já jsem žil, se zásadně. Rozklížila se ještě více, než to bylo nahnuté už trochu předtím, kde se zase vyšel i postoj Česka a Slovenska na jedné straně a Maďarska a Polska na straně druhé ohledně právě toho, jaký je stav Evropské komise k Polsku a Maďarsku musíme připomenout, že půl roku se v podstatě Visegrád nesešel. Toto bylo důležité právě proto, že Maďarsko pořád blokuje věci, které jsou pro zbytek Visegrádu docela zásadní. A upřímně řečeno, i ta velmi hubená dohoda, ve které vlastně ve které vlastně stýkal vedla, je pořád lepší, než jak to bylo předtím.

  • No ale co to tedy znamená, že se předsedové zemí Visegrádu shodli na jednoznačné vojenské i humanitární podpoře Ukrajiny, když Maďarsko vlastně odmítá společnou půjčku EU. Stejně tak neposkytuje Ukrajině žádné zbraně a naopak brání jakýmkoliv převozu zbraní přes své území.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají