Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Unijní summit a ceny energií. Tribunál pro ruské zločiny na Ukrajině. Systém příspěvků na péči

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Unijní summit a ceny energií. Tribunál pro ruské zločiny na Ukrajině. Systém příspěvků na péči
Evropská komise se sídlem v belgickém Bruselu (ilustrační foto)

Radiožurnál

Nakolik budou moci závěry nejnovějšího unijního summitu k regulaci cen energií, pokud se je podaří naplnit, pocítit i koncoví odběratelé včetně tuzemských domácností? Jaké pravomoci by měl mít mezinárodní trestní tribunál pro zločiny ruské agrese na Ukrajině? A proč by se měl podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb změnit systém příspěvků na péči podle návrhu, který počítá i se zavedením osobních rozpočtů pro osoby s postižením?
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nakolik budou moci závěry nejnovějšího unijního summitu k regulaci cen energií, pokud se podaří naplnit, pocítit i koncoví odběratelé včetně tu zem.

  • Těch domácností. Jaké pravomoci by měl mít mezinárodní trestní tribunál pro zločiny ruské agrese na Ukrajině, za jehož ustavení se i při nynější návštěvě Česka zasazuje skupina ukrajinských ochránkyni lidských práv. A proč by se měl podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb změnit zdejší systém příspěvků na péči podle návrhu, který počítá i se zavedením osobních rozpočtů pro osoby s postižením.

  • Ranní dohoda lídrů EU by mohla stabilizovat nebo přímo spoutat ceny energií, které se v posledních měsících utrhli ze řetězu. Podle několika tuzemských analytiků by se mohly omezit dosavadní cenové výstřelky, ale bude prý nutné vyřešit další kroky včetně investic do infrastruktury. Prezidenti a premiéři se shodli na dobrovolných společných nákupech plynu, mechanismu cenové korekce v případě mimořádného zdražení a za určitých podmínek kývli i na cenový strop na plyn spalovaný v elektrárnách. Na lince je Michal Šváb, analytik a spolumajitel konzultantské společnosti pro oblast energetiky. A nakonec dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají