Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Osmý balík protiruských sankcí. Nový ředitel civilní rozvědky. Hraniční kontroly

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Odpolední publicistika: Osmý balík protiruských sankcí. Nový ředitel civilní rozvědky. Hraniční kontroly
Evropská komise se sídlem v belgickém Bruselu (ilustrační foto)

Radiožurnál

Jak chce EU zastropovat cenu ruské ropy? Civilní rozvědka má nového ředitele. Je výhodou, že v čele úřadu bude bývalý zpravodajec? A jak se policii daří kontrolovat československou hranici? 
Věra Štechrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak chce EU zastropovat cenu ruské ropy? Civilní rozvědka má nového ředitele. Je výhodou, že v čele úřadu bude bývalý zpravodajec? A jak se policii daří kontrolovat československou hranici? O tom všem budeme mluvit.

  • Země EU se dnes shodli na podobě osmého balíku sankcí proti Rusku. Evropská komise ho připravila v reakci na padělaná referenda na okupovaném ukrajinském území a nové ruské výhrůžky jadernými zbraněmi. I když Maďarsku původně před rozšiřováním sankcí varovalo, nakonec je podpoří. Českému předsednictví se podporu podařilo vyjednat za necelý týden. V Bruselu to vše sledoval a sleduje zpravodaj Viktor Daněk. Dobrý den. Hezký den. Hlavním opatřením bude Viktore, patrně strop na ceny ruské ropy. Jak by měl podle představ unijních zemí fungovat?

  • EU ho spustí ve spolupráci se Spojenými státy a dalšími zeměmi g sedmičky a pokusí se tak stanovit maximální cenu, za kterou bude moci Rusko ve světě prodávat svou ropu přepravovanou po moři. Říkám ve světě, protože Evropy se to fakticky nedotkne. EU od prosince přistupuje rovnou k embargu na ruskou ropu připravovanou po moři. No a vynutit tento strop chce prostřednictvím toho, že má západ monopol na pojišťovací a další finanční služby, které jsou pro přepravce ropy nezbytné. Cílem je tak omezit Rusku výnosy z prodeje ropy a také stabilizovat ceny, protože kdo na tu cenu, na tu maximální cenu nepřistoupí, ten tedy o finanční služby přijde. No ale to nařízení nebo to, co EU tuto chvíli schvaluje, to zatím není konkrétní strop. Jde pouze o jakýsi právní rámec, jak ten strop stanovit. A konkrétní výši sazby tu EU teprve chystá dohodnout se zeměmi G7 myčky v příštích týdnech.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají