Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Během Alžbětiny vlády vyšla monarchie vstříc běžným Britům, hodnotí historik

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Během Alžbětiny vlády vyšla monarchie vstříc běžným Britům, hodnotí historik
V čele průvodu v Londýně jeli na koních příslušníci kanadské jízdní policie

Radiožurnál

Ve Velké Británii se v pondělí naposledy rozloučili s nejdéle vládnoucí panovnicí Alžbětou II. Přímý přenos slavnostního ceremoniálu, kterého se účastnily stovky světových státníků, sledovaly miliardy lidí po celém světě. Šlo tak vůbec o nejsledovanější událost v historii. Lidé mohli pohřeb sledovat jak na internetu, v televizi a rádiu, tak i ve zhruba 125 kinech po celé Británii. Přenos se promítal na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaká bezpečnostní, dopravní a další opatření doprovázejí pohřeb britské královny Alžběty druhé? Kdo ze světových státníků a monarchů se ceremonie zúčastní a kdo ne? A nakolik je to i diplomatická příležitost pro novou britskou reprezentaci? Jaký byl odraz se britské panovnice v literatuře a co do její osobnosti lidé obvykle promítali? A do jaké míry se za panování Alžběty monarchie proměnila a kam až její rod sahá?

  • Celý svět sleduje lekci dějepisu v přímém přenosu. Ve Velké Británii pohřbívají nejdéle sloužící panovnici. Je v její historii Alžbětu druhou. Podle pozorovatelů se tato událost zřejmě stane nejsledovanější akcí v britských dějinách a zastíní v tomto směru jiné významné události včetně pohřbu princezny Diany v roce 1997, olympijských her v Londýně v roce 2012 či řady královských svateb. Zhruba před 10 minutami začalo ve Westminsterském opatství i v centru Londýna bohoslužba, během které zahraje na královninu přání její osobní dudák.

  • A zatímco na bohoslužbě je 2000 pozvaných hostů včetně světových státníků, do ulic Londýna se s královnou přišli rozloučit statisíce lidí. Čeká se jich až milion. V Hyde parku je náš zvláštní zpravodaj Jaromír Marek.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají