Historie Plus

Sudetští Němci své krajany a uprchlíky před Rudou armádou rozhodně nevítali, spíš je považovali za příživníky

Historie Plus

Sudetští Němci své krajany a uprchlíky před Rudou armádou rozhodně nevítali, spíš je považovali za příživníky
Přesídlenci v Sudetech

Plus

Podle Organizace spojených národů je v současnosti na celém světě asi 100 milionů běženců. Čelíme tak prý největší uprchlické krizi od druhé světové války. Ta způsobila nedobrovolnou migraci především v Evropě. K útěkům a vyhánění obyvatel docházelo během celé války. Nejsilnější migrační vlny ale přinesl její konec. Velmi výrazně se dotkly našeho pohraničí.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podle OSN je v současnosti na celém světě asi 100 milionů běženců. Čelíme tak prý největší uprchlické krizi od druhé světové války. Ta způsobila nedobrovolnou migraci především v Evropě. K útěkům a vyhánění obyvatel docházelo během celé války. Nejsilnější migrační vlny ale přinesl, není konec. Velmi výrazně se dotkli našeho pohraničí. A právě o uprchlících, kteří v posledních válečných letech proudily do někdejší říšské župy Sudety, si budeme povídat v příštích minutách. Příjemný poslech od mikrofonu přeje Veronika Kindlová.

  • Historie Plus.

  • České pohraničí většinově osídlené německojazyčného obyvatelstvem se s prvními uprchlíky setkalo ještě před válkou. To když jsem z Německa utíkali. Odpůrci nacistického režimu. Po podepsání Mnichovské dohody a připojení pohraničí k Německu odsud naopak odcházelo české obyvatelstvo a také Německo jazyčný, Židé a němečtí odpůrci nacismu. V posledních válečných měsících se pohraničí, tedy od roku 1939 říšská župa Sudety stalo cílem lidí prchajících před postupující Rudou armádou nebo následky války obecně. Jak říká historik Martin Veselý z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. První vlna přišla už v létě roku 1944.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají