Historie Plus

Pevnost Josefov: Světový unikát z dob drastických obléhacích válek, který nikdy nebyl obléhán

Historie Plus

Pevnost Josefov: Světový unikát z dob drastických obléhacích válek, který nikdy nebyl obléhán
Bastion 1 v Pevnosti Josefov

Plus

Ohromující byla cena celého projektu pevnosti Josefov, dříve známé jako Pless. „My víme, že to stálo zhruba nějakých jedenáct nebo dvanáct milionů zlatých. Na dnešní měnu by se to těžko převádělo. Tehdy taky přestavovali pevnost Hradec Králové a stavěli Terezín.
Kateřina Havlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už jste někdy slyšeli o pevnostní válce? Mimořádně děsivý způsob boje má dodnes v Evropě několik připomínek a na českém území leží hned dvě pevnosti Terezín a Josefov. Podoba a uspořádání jejich nadzemních objektů jsou dechberoucí. Ale co jejich podzemí? Pod povrchem se skrývají desítky km důmyslného, proti my nového systému, který dodnes není zcela prozkoumaný. Vítejte u poslechu pořadu, který vás do něj zavede. Od mikrofonu vás zdraví Kateřina Havlíková.

  • Historie Plus.

  • Všechny války mají ve své povaze něco nesmírně mocného. Ale takto neúnavně vedené obléhání a takto neústupná obrana představují nahromadění tolika nejrůznějších hrůz, že i ta nejkrvavější bitva, v níž jsem kdy byl, nikdy nepřinesla nic ani vzdáleně srovnatelného.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají