Historie Plus

Celebrita Radecký – slavný polní maršál se stal legendou už za svého života. Vrátí se jeho pomník na Malostranské náměstí?

Historie Plus

Celebrita Radecký – slavný polní maršál se stal legendou už za svého života. Vrátí se jeho pomník na Malostranské náměstí?
Josef Václav Radecký z Radče, významný rakouský vojenský velitel, stratég, politik a vojenský reformátor

Plus

Sloužil pěti rakouským císařům a za svou dlouhou a úspěšnou vojenskou kariéru žádnou bitvu neprohrál. Přitom nechybělo mnoho a k armádě se vůbec nedostal.
Naďa Reviláková

Účinkují: historikové Jiří Rak a Ondřej Táborský, předseda Spolku Radecký Praha Jan Bárta
Připravila: Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Většina historiků jej řadí mezi přední české vojevůdce. Vedl Jana Žižky, Prokopa Holého či Albrechta z Valdštejna. Současně mu někteří vyčítají, že sloužil rakouskému císaři. Popravdě, maršál Josef Václav Radecký sloužil dokonce pěti rakouským císařům a vysloužil si obdiv a pocty, kterých se jen tak někomu z Čechů nedostalo. Více se o něm dozvíte v následující půlhodině, kterou vás provede Naďa Voláková.

  • Historie Plus.

  • Co vlastně běžný člověk ví o maršálu Radeckém? Mnoho toho nejspíš není. A kdyby se o něm v poslední době ne začalo hovořit v souvislosti s možným návratem jeho pomníku na Malostranské náměstí, asi by se na něj vzpomněl málokdo. Od toho ovšem pomníky jsou, aby se nezapomnělo. A Josef Václav Radecký je historická postava, která za pozornost jistě stojí. Přitom nechybělo mnoho a vojenská kariéra je jí zcela minula. Více už o jeho cestě k armádě uslyšíte z úst historika Jiřího Raka.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají