Ex libris

Lionel Barber – The Powerful and the Damned

Ex libris

Lionel Barber – The Powerful and the Damned
Manažer (ilustrační foto)

Plus

Premiéra literárního magazínu Ex libris představí knihu bývalého šéfredaktora Financial Times Lionela Barbera. Jak sám píše, jde o pohled očitého svědka vlivného média na turbulentní události posledních let – počínaje ekonomickou krizí a konče pandemií koronaviru. Přečetl Ondřej Houska.
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Uplynulých zhruba 15 letech zažili demokratické společnosti řadu hlubokých změn. Ve volbách mají úspěch politici, kteří předtím byli na okraji politického spektra. Tradiční média jsou nejen terčem kritiky, ale často dochází ke zpochybňování jejich samotné existence. Zdá se, jakoby společnost ve většině zemí nevedl, a sice ostrou, ale stále ještě diskusi, ale jako by spíše byla slyšet řada hlasů, které se vzájemně vůbec neposlouchají. Jen málo lidí mělo tak privilegovanou možnost pozorovat dramatické události posledních let jako Lionel Messi, donedávna šéfredaktor deníku The Financial Times, jednoho z nejprestižnějších a také nejvlivnějších médií na světě. Jeho vzpomínky nazvané mocní a zatracení soukromé deníky z bouřlivých časů, anglicky dob a Velfl end den projevit na jeho výzvu, aby vydalo v Londýně nakladatelství Penguins. Ukázky z knihy čte Libor Vacek. Nežijí má Michaela Krčmová. Příjemný poslech vám přeje Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Jakožto šéfredaktor The Financial Times v letech 2005 až 2020 jsem z bezprostřední blízkosti sledoval ekonomické a politické otřesy vyvolané světovou finanční krizí. Bavil jsem se s desítkami mocných lidí po celém světě, z nichž každý nabízel svůj osobitý pohled na to, jak se rozhoduje na nejvyšších místech. A zahájil jsem změnu ve fungování The Financial Times, která transformovala tištěné noviny. Naplněn digitální produkt, jenž získal řadu ocenění Kniha mocní a zatracení, je pohled očitého svědka krizových let, kdy se světový finanční systém téměř zhroutil, kdy liberálními demokraciemi cloumaly nápory, jako byla migrační vlna, populismus a terorismus. Během těchto let prodělala tradiční média zásadní změnu, kdy se moc koncentrovala kolem několika gigantů na čele s Applem, Facebookem a Googlem. Čína se svými vlastními technologickými giganty jako je Alibaba a Tencent a Huawei se stala druhou supervelmocí po boku Spojených států. Tyto síly kulturní, ekonomické, sociální a politické společně představují smrtelnou hrozbu pro poválečné mezinárodní uspořádání. Podkopaly důvěru veřejnosti v tradičních, strany a instituce liberální demokracie v Evropě a ve Spojených státech.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají