Ex libris

Jan Kuklík, Jan Němeček: Ve stínu svazku prutů

Ex libris

Jan Kuklík, Jan Němeček: Ve stínu svazku prutů
Ex libris

Plus

Předválečné dějiny a vztahy Československa s Itálií před mnichovskou konferencí v roce 1938. Knihu přečetl Ondřej Houska
Ondřej Houska

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když mluvíme o Mnichovské dohodě, na prvním místě na místě vytane na mysli Německo a hned po něm Francie a Británie. Už mnohem méně toho ale víme o čtvrtém ze signatářů dohody po Itálii. Její role v tom, že existence první Československé republiky skončila na mnichovské konferenci, přitom byla větší, než se všeobecně ví, zcela zásadním příspěvkem k tomuto tématu, stejně jako k dalším vztahům Čechů a Slováků s Italy. Až do okupace českých zemí Německem v březnu 1939 je anglicky vydaná kniha dvou předních českých historiků Jana Kuklíka a Jana Němečka jinde šedou období masce s tituly Ende, když třeba jen Ovčáček oslovit. Jak tedy ve stínu svazku produktů čili fašistického symbolu Itálie a zničení Československa v letech 938 až 939. Knihu vydal Historický ústav Akademie věd. Ukázky z ní čte Ivo Theimer. Režii má Michaela Krčmová. Příjemný poslech vám přeje Ondřej Houska.

  • Exlibris.

  • Mnichovská konference a následné dohody, které na ní byly 30. září 938 v brzkých ranních hodinách podepsány, znamenaly přelom v Československo italských vztazích. Mussolini se svým aktivním přístupem předem dohodnutým s Hitlerem stal i pro československou veřejnost po německém kancléři druhým symbolem konce československého státu. Jak vznikl v roce 918. Ostatně Göbel z si o úloze italského vůdce v mnichovské krizi do svého deníku druhého října 938 zapsal Mussolini se za nás báječně byl. Osvědčil se jako náš skutečný přítel.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají