Ex libris

Fern Overbey Hilton: Obvinění z Dachau. Kde leží podstata nelidské brutality?

Ex libris

Fern Overbey Hilton: Obvinění z Dachau. Kde leží podstata nelidské brutality?
Vrata do koncentračního tábora Dachau s nápisem Arbeit macht frei

Plus

Jak se mohlo stát, že se tolik obyčejných lidí podílelo s nebývalou brutalitou na zločinech v koncentračních a vyhlazovacích táborech? Ve své knize Obvinění z Dachau se na tuto otázku pokouší odpovědět americký novinář a dramatik Fern Overbey Hilton.
Eduard Burget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Knihu obvinění z Dachau napsal americký novinář a dramatik fér o vrby v roce 2004 a svou prací se tak zařadil po bok mnoha dalším autorům, kteří se od konce druhé světové války pokoušejí dobrat odpovědí na otázky, jež se ptají po podstatě lidského zla. Přesněji řečeno zjišťují, jak se mohlo stát, že se tolik obyčejných lidí podílelo s nebývalou brutalitou na zločinech koncentračních a vyhlazovacích táborech. V českém překladu Marka pocestného. Knihu vydalo nakladatelství akademie. Ukázky z knihy čte Libor Vacek, režii pořadu má Michaela Krčmová a k poslechu zve Eduard Burget.

  • Exlibris.

  • Nejznámějším soudním procesem s válečnými zločinci je ten norimberský, který byl od listopadu 1945 do října 946 veden proti 20 nejdůležitějším představitelům nacistického Německa, jakými byli Hermann Göring, Alfred Rosenberg nebo Joachim ponory. Brno tropí podobně do povědomí veřejnosti vstoupil i soudní procesy s osvětimskými dozorci či soud s Adolfem Reichmannem z počátku let 60.. Dosud však poměrně malou pozornost historie věnovala bezmála 500 soudním procesům, jež se odehrávaly ve staré správní budově bývalého koncentračního tábora Dachau v letech 1945 až 947. Tyto procesy vedli Spojené státy americké ve své okupační zóně, tedy podle práva daného americkou ústavou. Už jen tím se odlišovali od norimberského procesu, který probíhal před mezinárodním tribunálem v Haagu. O Verdiho v amerických archivech prostudoval 1000 stránek dokumentů k jednotlivým procesům a na jejich základě sestavil knihu ze svědeckých výpovědí válečných zločinců. Knihu v mnoha ohledech strhující a také děsivou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají