Dvacet minut Radiožurnálu

Žádný prezident nevybírá ústavní soudce sám. Zítra Pavel Senátu vysvětlí, čím ho kandidáti zaujali, říká prezidentův poradce

Dvacet minut Radiožurnálu

Žádný prezident nevybírá ústavní soudce sám. Zítra Pavel Senátu vysvětlí, čím ho kandidáti zaujali, říká prezidentův poradce
Jan Kysela

Radiožurnál

Prezident Petr Pavel zítra osobně v Senátu podpoří své tři kandidáty na ústavní soudce Jana Wintra, Josefa Baxu a Danielu Zemanovou. Minulý týden však senátní ústavně právní výbor schválil jen Jana Wintra. Jakými argumenty hodlá prezident vybrané kandidáty hájit? A podle jakých kritérií jsou kandidáti vybíráni? Vladimír Kroc se ptal profesora Jana Kysely, který vede prezidentův panel odborníků vybírající kandidáty pro Ústavní soud.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zatímco ústavně-právní výbor Senátu minulý týden nepodpořil dva ze tří prezidentských kandidátů na místa ústavních soudců, senátní výbor pro lidská práva dnes schválil všechny tři kandidáty. Jak zítra rozhodne plénum Senátu? Podaří se Petru Pavlovi při osobní vystoupení přesvědčit senátory o vhodnosti svých kandidátů?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes ústavní právník prof. Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, mimo jiné člen stálé komise Senátu pro ústavu a nově také poradce prezidenta v oblasti ústavního práva. Dobrý den. Dobrý den. Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová. To jsou tři jména, která předložil Senátu prezident jako adepty na ústavní soudce. Rozumím tomu správně, že vzešla původně od vás jako od šéfa konzultačního panelu pro nominaci ústavních soudců?

  • Vzešla z jednání našeho panelu, protože tím, že ta 1. 3 místa na Ústavním soudu se uvolňovala už na začátku května, prezident republiky nastoupil do úřadu devátého března, tak toho času bylo poměrně málo a my jsme na základě mimo jiné minulých kritik prezidentů Zemana i Klause nabyli dojmu, že nechávat uvolněná místa na Ústavním soudu v počtu vyšším než jeden, řekněme po delší dobu, vede nejenom ke zvýšené zátěži těch zbylých 12 ústavních soudců, ale že to vyvolává nelibost jak v Senátu, tak v širší veřejnosti. Takže ve chvíli, kdy chcete takové nelibosti čelit, tak potom si počínáte poměrně svižně, což jsme se snažili, a proto v té první trojici si prezident republiky rozhodl nabídnout Senátu tři jména, která jsou nejenom dosti dobře znám. A aby to nebylo tak, že když to jméno vyslovíte, tak začnete zjišťovat, co jsou to vlastně zač ti lidé. Takže nejenom, že jsou dosti známá, ale zdálo se nám, že jde o kandidáty do té míry renomované, respektované, dobré, že by nemuseli vzbuzovat žádnou zvlášť.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají