Dvacet minut Radiožurnálu

Strop na ceny energií už nižší nebude. Motivovat k úsporám chce stát tím, že půjde příkladem, říká Fiala

Dvacet minut Radiožurnálu

Strop na ceny energií už nižší nebude. Motivovat k úsporám chce stát tím, že půjde příkladem, říká Fiala
Premiér Petr Fiala, předseda ODS

Radiožurnál

Vláda v pondělí schválila strop na cenu energií. Nižší než je teď, už ale nepřijde, říká premiér Petr Fiala. Vláda podle něj zareagovala včas a plynu na nadcházející zimu zajistila dostatek, i přesto ale vyzývá k úsporám. „Přemýšlíme nad tím, jak dosáhnout toho, aby na Hradě neseděl reprezentant populismu nebo extremismu. Úkolem vládních stran je neudělat chybu,“ řekl k prezidentským volbám Fiala.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdy a na základě čeho vláda změnila svůj názor na zastropování cen energií? Nezapomínají ministři na domácnosti, které už teď před začátkem topné sezony nevystačí se svými příjmy. Jak vnímá premiér aktuální nálady v české společnosti a jak se ODS a další koaliční strany postaví k blížícím se prezidentským volbám?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je předseda vlády, premiér země předsedající Radě EU a také předseda ODS Petr Fiala. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý den. Já předešlu, že náš rozhovor vzhledem k vašemu nabitému programu předtáčíme, a to krátce před polednem. Těžko můžeme začít jiným tématem než cenami energií. Vaše vláda v pondělí rozhodla o zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a další maloodběratele. Opoziční politici vám následně na sociálních sítích dost intenzivně připomínali dvě a půl týdne stará slova, kdy jste při zahájení volební kampaně ODS mimo jiné řekl, že zastropování cen není řešení. O těch, kdo tu navrhují, jste mluvil jako o populistech a falešných energetických prorocích. Je tedy to pondělní rozhodnutí vlády populismus, nebo co se stalo, že jste změnili názor?

  • No, v té situaci, když jsem ta slova říkal, tak byla pravdivá. Já si za nimi stojím. A to bylo v době, kdy ceny elektrické energie se pohybovaly někde kolem 200 euro. Ale to, co se stalo, promiňte, já se omlouvám, že vám dopředu.

Více z pořadu