Dvacet minut Radiožurnálu

Samotný ekonomický růst deficit nevyřeší, je třeba zvýšit daně nebo snížit permanentní výdaje, říká profesor Pavel z VŠE

Dvacet minut Radiožurnálu

Samotný ekonomický růst deficit nevyřeší, je třeba zvýšit daně nebo snížit permanentní výdaje, říká profesor Pavel z VŠE
Peníze, ilustrační foto

Radiožurnál

Česká republika musí zvýšit daně a zreformovat povinné státní výdaje, tvrdí Národní rozpočtová rada. V jaké kondici jsou veřejné finance? Proč je odborníci označují za dlouhodobě neudržitelné? A proč samotný ekonomický růst nevyřeší strukturální deficit? Hostem Vladimíra Kroce byl člen rozpočtové rady a profesor VŠE Jan Pavel.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Blíží se kvůli růstu státního dluhu nárok na tzv. dluhovou brzdu? V jaké kondici jsou veřejné finance? Proč je Národní rozpočtová rada označuje za dlouhodobě neudržitelné?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes prof. Jan Pavel z katedry veřejných financí VŠ ekonomické v Praze a člen Národní rozpočtové rady. Zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme v osm hodin ráno. Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtu se v ČR zvětšuje. Obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. To je základní sdělení zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou vydala Národní rozpočtová rada. Jak vážná je podle vás ta situace?

  • Co nás se ta situace skutečně nepříznivá, protože se nám začíná kombinovat tzv. střednědobá nerovnováha, srovnává s nerovnováhou dlouhodobou. Ta střednědobá nerovnováha je situace, kdy ty české veřejné finance jsou nastaveny tak, že i kdyby ta ekonomika rostla úplně optimálně a nebyla žádná Ukrajina, nebyl žádný COVID, tak bychom každý rok generovaly deficity kolem tří % hrubého domácího produktu.

Více z pořadu