Dvacet minut Radiožurnálu

Sami poroučet celému městu? Vždyť tomu volební výsledek Spolu vůbec neodpovídá, komentuje povolební jednání v Praze Hřib

Dvacet minut Radiožurnálu

Sami poroučet celému městu? Vždyť tomu volební výsledek Spolu vůbec neodpovídá, komentuje povolební jednání v Praze Hřib
Zdeněk Hřib

Radiožurnál

Ani dva měsíce po volbách nemá Praha svoji Radu pro příští čtyři roky. Kdo brzdí vyjednávání? Co brání ustavení vedení Prahy na půdorysu vládní koalice? A v čem je dobrá Aliance stability Pirátů a hnutí Praha sobě? Vladimír Kroc se ptal dosavadního pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes 40. primátor Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib za Piráty. Dobrý den. Dobrý den. Náš rozhovor natáčíme půldruhé hodiny před vysíláním. Říkám to pro jistotu, ale vývoj ve vedení Prahy asi není tak hektický, aby se za tu dobu něco výrazně změnilo. Ostatně Praha nikdy nečekala na po volbách na novou vládu tak dlouho.

  • Proč se to tentokrát tak táhne?

  • Tak to se asi musíte zeptat primárně vítěze voleb, tedy koalice spolu, protože vítěz voleb má samozřejmě i v tom poměrném systému primární odpovědnost za vyjednávání jako takové. Já si troufnu tvrdit, že to vyjednávání by mohlo radikálně zrychlit v momentě, kdy tedy se spolu smíří s tím výsledkem voleb, smíří se s tím, že nedostali 40 %, jak si to asi někdy před pár měsíci nakreslili, ale pouze méně než 25 %. S takovým výsledkem opravdu nemůžete sami poroučet celému městu. Prostě ve většinovém systému musíte hledat toho koaličního partnera. My jsme tomu jednání otevření, ale opravdu s takovým výsledkem nemůžete mít zároveň jak primátora, tak i většinu v radě.

Více z pořadu