Dvacet minut Radiožurnálu

Osvobozený Cherson čelí humanitární katastrofě. Odminování města potrvá měsíce, říká analytik

Dvacet minut Radiožurnálu

Osvobozený Cherson čelí humanitární katastrofě. Odminování města potrvá měsíce, říká analytik
Vítání ukrajinských vojáků v Chersonu

Radiožurnál

Cherson se po osmi měsících vrátil pod správu Ukrajiny, po ruské okupaci ale čelí humanitární katastrofě. Za jak dlouho dojde alespoň k částečné obnově základních funkcí města a celé Chersonské oblasti? Jakou pomoc potřebují její obyvatelé nejnaléhavěji? Vladimír Kroc se ptal analytika Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Davida Stulíka, který v minulosti na Ukrajině působil jako diplomat Evropské unie.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po osmi měsících ruské okupace se celá Chersonská oblast vrátila pod správu Ukrajiny. Co to může znamenat pro další vývoj konfliktu? Jaké další strategie ruského velení a jak Kreml doma vysvětluje ústup vojáků za řeku Dněpr?

  • Hostem 20 minut, které vysílá také ČRo Plus, je dnes analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík, který působil 12 let jako diplomat EU v Kyjevě. Přeji dobrý den. Dobrý den. Rozhovor kvůli časovým dispozicím hosta natáčíme půldruhé hodiny před vysíláním. Ukrajinská armáda před víkendem osvobodila správní centrum oblasti Cherson. Lidé prý slavili v ulicích. Je ale co slavit. Po roce tamního starosty starosty Roman Holub popsal situaci ve městě jako humanitární katastrofu. Máte podrobnější informace, co přineslo tamním obyvatelům osm měsíců ruské okupace?

  • Tak za prvé velká řada občanů Chersonu před ruskou armádou musela utéct, takže i za ruské okupace tam žila víceméně tak asi polovina obyvatel původních obyvatel. Další část těchto obyvatel byla dokonce ruskými jednotkami donucena k evakuaci na Ruskem okupovaná území, anebo i část lidí se také dobrovolný vlastně stáhla i s ruskou armádou. No a Rusové při ústupu ničili za sebou infrastrukturu, vyhodili do vzduchu televizní věž, zničily mosty přes řeku Dněpr, úplně vybrakovali tamní muzea a knihovny. Odvezli řadu vzácných relikvií, řadu vzácných obrazů, za to historické knihy atd.. No ale to nejhorší se dělo během těch osmi měsíců, kdy vlastně Rusko systematicky potlačoval o jakékoliv projevy ukrajinské kosti ve městě nutila místní děti, aby přešli na ruskou výuku, nutil místní učitelé, aby učili podle ruských osnov a de facto jakýkoliv projev podpory Ukrajiny byl trestán, a to takovým způsobem, že už teď vlastně ukrajinští vyšetřovatelé nacházejí řadu mrtvých těl a řadu hrobů právě těch lidí, kteří se nesmířili s ruskou okupací.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají