Dvacet minut Radiožurnálu

Osmnáct evropských směrnic jsme nepřijali vůbec, sankce proto mohou přijít rychle, vysvětluje Šalomoun

Dvacet minut Radiožurnálu

Osmnáct evropských směrnic jsme nepřijali vůbec, sankce proto mohou přijít rychle, vysvětluje Šalomoun
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun musí v Poslanecké sněmovně sedět ve druhé řadě. Mezi ostatními ministry pro něj již není místo

Radiožurnál

Evropská komise vede vůči Česku 19 řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Kdo je za legislativní dluh odpovědný? Čeho se neschválené zákony týkají? A neměla by si poslanecká sněmovna zkrátit letní volno? Tomáš Pancíř se ptal Michala Šalomouna, ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česku hrozí podle ministra pro legislativu pokuty v řádu miliard korun za to, že parlament nestihl včas schválit zákony vycházející z evropských směrnic. Čí je to vina? Co udělá vláda pro to, aby se návrhy projednali co nejdříve? A jak plní ministři svůj slib z programového prohlášení, že zruší zbytečné zákony a pravidla, která už ztratila smysl?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je ministr pro legislativu a také předseda Legislativní rady vlády za Piráty Michal Šalomoun. Dobrý den. Vítejte v našem sněmovním.

  • Studiu. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Vy jste včera oznámil, že Evropská komise vede od začátku roku 19 řízení kvůli tomu, že Česko nepřevzalo do svých zákonů ustanovení unijních směrnic. Dodal jste, že těch dluhů v tomto směru má ale Česko ještě víc. Dá se tedy očekávat, že těch řízení proti ČR ze strany Evropské komise kvůli tomuto přibude? No, já doufám, že nikoliv, protože my jsme si tohoto toho dluhu, který jsme zdědili po minulé vládě, vědomi a snažíme se ho nějak řešit. To opravdu ta situace je mimořádná i v dějinách ČR. Když to například srovnáme s rokem 2019, tak ty dluhy vždycky každý rok při nepřijetí těch směrnic, tak tehdy to bylo třeba šest. My jsme přebírali vládu a ten dluh byl 36 směrnic a teďka mi to samozřejmě víme a musíme s tím něco udělat. Ono přijmout tu směrnici, na to se zdá, že je poměrně dost času, protože většinou ta transpoziční lhůta je nějaké dva roky, takže máte dva roky. A vy to víte už před tím, že ta regulace samozřejmě bude, protože se účastníte v Bruselu těch vyjednávání, pak teda to máte přijmout. Máte na to zhruba ty dva roky. No a když to nepřijmete, tak po nějakém čase Evropská komise začne s vámi vést o řízení. A třeba u toho nejkvalitnějšího.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají