Dvacet minut Radiožurnálu

Opona nad skutečnými zájmy Ruska spadla. V Kaliningradu ale jen haraší zbraněmi, je přesvědčen velvyslanec při NATO

Dvacet minut Radiožurnálu

Opona nad skutečnými zájmy Ruska spadla. V Kaliningradu ale jen haraší zbraněmi, je přesvědčen velvyslanec při NATO
Jakub Landovský (ČSSD)

Radiožurnál

Ruské hrozby kvůli exklávě u Kaliningradu jsou znepokojivé. Rozhoří se ozbrojený konflikt i tam? Co přinese schůzka zemí G7 a následující summit Severoatlantické aliance? Podaří se státům NATO přesvědčit Turecko, aby nebránilo vstupu dosud neutrálních severských zemí do Aliance? A jak by vstup Švédska a Finska Alianci posílil? Vladimír Kroc se ptal velvyslance při NATO Jakuba Landovského.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co přinese schůzka zemí G7 a následující summit Severoatlantické aliance? Stává se ta leningradská oblast nejnebezpečnějším místem na zemi. Podaří se přesvědčit Turecko, aby nebránilo vstupu dosud neutrálních severských zemí do NATO? A jak by vstup Švédska a Finska alianci posílil?

  • Hostem 20 minut, které vysílá Radiožurnál a ČRo Plus, je dnes velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský z ČSSD. Zdravím vás do Bruselu. Dobrý den. Dobrý den. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj komentoval kandidátský statut jeho země. Pro tamní tisk je to vítězství. Porazíme nepřítele, zrekonstruujeme Ukrajinu, staneme se členy unie a pak si odpočineme. Sdílíte jeho optimismus?

  • Já jsem rád, že to dobře dopadlo, protože ty signály začátku nebyly takto pozitivní. Je to určitě ukázka toho, že EU, teď mluvíme o EU, ne, ona tu je schopná si dobře uvědomit dlouhodobé priority a budoucí členství Ukrajiny, případně Moldávie kraje. Tou druhou zemí je určitě dlouhodobou strategickou prioritou EU. A to je dobře.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají