Dvacet minut Radiožurnálu

Obnova Českého Švýcarska nám ukáže, jak změně klimatu přizpůsobit hospodářské lesy, říká náměstek Tesař

Dvacet minut Radiožurnálu

Obnova Českého Švýcarska nám ukáže, jak změně klimatu přizpůsobit hospodářské lesy, říká náměstek Tesař
Tomáš Tesař (TOP 09)

Radiožurnál

Mohli jsme požáru v Národním parku České Švýcarsko předejít? Přispělo k šíření požáru neodtěžené suché dřevo po kůrovcové kalamitě? Mají pravdu biologové, kteří nás ujišťují, že příroda si s následky katastrofy rychle poradí? Vladimír Kroc se ptal Tomáše Tesaře (TOP09), náměstka ministryně životního prostředí.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dalo se mimořádně rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko předejít. Jak poznamená tamní krajinu? Jak rychle se dokáže vegetace obrodit a jaké poučení si z události musíme vzít?

  • Hostem 20 minut, které vysílá Radiožurnál a ČRo Plus, je dnes náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Tesař za TOP 09. Dobrý den. Dobrý den. Pátým dnem zasahují hasiči v Národním parku České Švýcarsko. Ne, dalo se předejít tak velkému rozšíření požáru?

  • Jestli se dalo nebo nedalo předejít, to musí říct odborníci. Bohužel ten požár vznikl v terénu, který je z mého laického pohledu asi nejsložitější tasení. I ta praxe teďka během těch pár dnů ukázala, že ten zásah v tom území je v drtivé většině možný pouze a výhradně ze shora do těch roklí, které prostě mají komínový efekt, kde ten oheň dostává dynamiku opravdu dramatickou, tak je velmi složité vstupovat případě toho požáru.

Více z pořadu