Dvacet minut Radiožurnálu

Děti mají právo vyrůstat v prostředí bez násilí. Rodiče kriminalizovat nechceme, říká Blažkův náměstek k novele proti trestání dětí

Dvacet minut Radiožurnálu

Děti mají právo vyrůstat v prostředí bez násilí. Rodiče kriminalizovat nechceme, říká Blažkův náměstek k novele proti trestání dětí
bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

Radiožurnál

Ministerstvo spravedlnosti chce novelou zákona označit fyzické a psychické trestání dětí za nepřijatelné. Proč zmíněná novela nezavádí za nepřijatelné chování vůči dětem žádné postihy? Jak si chce poradit třeba s nedávným tvrzením ministra práce a sociálních věcí, který se zastával možnosti dítě ve výjimečných případech potrestat pohlavkem nebo plácnutím přes zadek? Tomáš Pancíř se ptal Karla Dvořáka (STAN), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministerstvo spravedlnosti chce uzákonit nepřijatelnost trestání dětí. Za porušení tohoto zákazu ale rodičům nemají hrozit žádné sankce. Má takové ustanovení smysl? Může doplnění jednoho odstavce do občanského zákoníku skutečně změnit přístup rodičů k výchově dětí? A jak jde tato snaha dohromady s nedávným výrokem ministra práce a sociálních věcí, že je vděčný svým rodičům, protože mu dali ve správnou chvíli facku a že pohlavek může být cestou, jak dítěti vymezit mantinely.

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je náměstek ministra spravedlnosti z hnutí Starostové a nezávislí Karel Dvořák. Dobrý den. Zdravím vás do plzeňského studia ČRo.

  • Dobrý den. A zdravím do Prahy. Vy jste ve čtvrtek mluvil o tom, že pracujete na dvou možnostech, jak zákaz nebo nepřijatelnost trestání dětí do občanského zákoníku doplnit. Máte už jasno v tom, co přesně by mělo být zakázáno, respektive označil za nepřijatelné? Měli by to být jenom fyzické tresty nebo všechny tresty dětí?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají