Dnešní Plus

V MHD si zas nasaďte roušky a běžte na posilující očkování, nabádá epidemiolog Smejkal

Dnešní Plus

V MHD si zas nasaďte roušky a běžte na posilující očkování, nabádá epidemiolog Smejkal
Petr Smejkal

Plus

Počty covid pozitivních začaly i v Česku opět pomalu růst. „Omikron má několik dobrých a několik špatných vlastností. Mezi ty dobré patří, že se ho tolik nedostává do plic, nemá takovou smrtnost, takže tolik lidí nezabíjí – na druhou stranu je násobně nakažlivější. Také u něj pozorujeme, že může jednoho člověka nakazit několikrát. Až pětina lidí se tak nakazí vícekrát, což je vidět už od jara,“ vyjmenovává hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal.
Ondřej Látal

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Počty lidí nakažených COVIDem-19 letos v létě nejen v Česku stoupají. Navzdory teplému počasí. Přitom loni a předloni bylo léto covidový je mírné. Proč to tak je a jestli nám můžou narušit letní dovolenou různá protiepidemická opatření, tak to teď v ranním plusu probereme s Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem IKEMu. Dobrý den. Dobrý den. Pane Smejkale, jaká varianta omikronu způsobuje ten letošní letní nárůst?

  • Je vítali to. No, asi bych si troufal říct, že to vím. Není to varianta, je to subvarianta. Je to stále ten omikron, což je ta varianta a je to pod varianta rébusů. Varianta, která se označuje písmeny a čísly cca pět, menší míře b a čtyři a ta je nakažlivější mnohokrát než ty původní. Nemá menší smrtnost, je to vlastně pořád omikron, takže ta jeho smrt, co s tím, menší než ty předchozí varianty, ta indická, britská atd., ale je zase o řádově tedy násobně nakažlivější. Tak to je ten problém.

  • A je ta varianta výrazně odlišná od těch předchozích? Tato varianta b a pět byla. Ano.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají