Dnešní Plus

Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického a odvážného tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc

Dnešní Plus

Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického a odvážného tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc
Oslavy začátku lunárního nového roku, který je letos ve znamení zajíce

Plus

Začal čínský Nový rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Miliony lidí se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. Letos je ve znamení zajíce, ten je kromě klidu a vyrovnanosti charakteristický svou spolehlivostí a věrností. „Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí ostrých loktů,“ popisuje zahraničně-politický analytik Milan Slezák.
Věra Štechrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vládu energického, odvážného tygra vystřídal klidný a vyrovnaný Zajíc. Začal nový čínský rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Je tom miliony lidí, kteří se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. My jsme teď ve spojení se zahraničně politickým analytikem Milanem Slezákem. Dobrý den. Milane. Dobrý den. Musíme si nejdřív říct, co vlastně znamená ten vodní zajít, se kterým je spojovaný rok 2023. Jak je to symbol?

  • No, pokud jde o vlastnosti čínského zajíce, tak ty si o některých mluvila. Já bych snad přidal jenom spolehlivost a věrnost. To, že Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí nějakých ostrých loktů, v tomto případě spíše ostrých běháků. Říká se hezky o Zajícovi, že se sice rád pasé, ale že z té své pastvy nikoho ani jinými slovy je to ztělesnění tolerance, tedy něčeho, co bychom zoufale potřebovali v ČR právě teď. Na druhou stranu ten vodní Zajíc je kombinace, která je nejhorší ze všech možných kombinací prvků, a Zajíce. Ten vodní zajíc totiž má někdy sklony k tomu, co bych označil za obmyslné ho Vykuka.

  • Jak moc tomu znamení opravdu dnešní Číňané přizpůsobují svá rozhodnutí? Jde jen o symbol, anebo to má opravdu i praktický význam? Stále v ceně?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají