Diagnóza F

Někdy jsem první člověk, který jim říká, že násilí je nepřijatelné, říká psycholog o práci s agresory

Diagnóza F

Někdy jsem první člověk, který jim říká, že násilí je nepřijatelné, říká psycholog o práci s agresory
domácí násilí

Radio Wave

Když se mluví o domácím násilí, většinou je pozornost společnosti věnována obětem. Nejčastější radou je násilníka opustit. Podle psychologa Jiřího Améra z organizace SPONDEA, která kromě pomoci obětem nabízí i terapii pro původce domácího násilí, je ale změna možná.
Adéla Paulík Lichková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Diagnóza. Magazín o duševních nemocech, psychologii.

  • A psychiatrii. Dobrý večer. Vítejte u diagnózy efekt. Už nás posloucháte na Radio Wave anebo ve vaší podcastové aplikaci pro dnešní diagnóze. A jsem si dojela do terapeutické místnosti organizace sponzora v Brně, která se věnuje mimo jiné terapeutické práci s původci domácího násilí, což bude taky tématem dnešního rozhovoru. A mým dnešním hostem je psycholog a terapeut programu. Chci ovládnout vztek. Jirka a má dobrý večer jako dobrý večer. Jak se dostanou původci domácího násilí vlastně do terapeutického programu? Protože mě tak jako napadá, já si představit proč, jak se sem dostanou, když se budu držet toho stereotypu, ty tlučené manželky, mnohem si představit, jak sem přijdou ty nešťastné děti, ale jak se sem dostane člověk?

  • Který tyto věci dělá. Těch možností je spousta. No, ta možnost menšinová je, že klient dostane program nařízeny, to znamená ať už soudem nebo od probační, mediační služby, případně přestupkové komise. Nařídit může taky péči u nás orgán sociálně-právní ochrany dětí a většina klientů se k nám dostává dobrovolně. Hledají si naši pomoc na webu. Když hledají programy zvládání vzteku, dostanou doporučení od někoho, ať už je to lékař, psycholog, se kterým se potkali, nebo právě pracovnice orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Často klienty posílají partnerky nebo partneři nebo jejich známí, kteří si všiml, že mají problém se vztekem a že by s ním možná něco měli dělat. A jak říkám, většina klientů se k nám dostával dneska dobrovolně. Sami mají zájem na tom změnit své chování.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají