Četba na pokračování

Koruna (1/10)

Četba na pokračování

Koruna (1/10)
Fascinující portrét nejdéle vládnoucí britské královny

Dvojka

Portrét nejdéle vládnoucí britské panovnice koncipovaný jako mozaika příběhů ze života královské rodiny. Četbu na pokračování poslouchejte na Dvojce a zpětně na webu a v aplikaci mujRozhlas.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Král Jiří 6. 1895 až 952.

  • V průběhu druhé světové války v září 1940, když vrcholilo bombardování, král Jiří šestý založil Jiřího kříž George Soros za občanskou statečnost. Ten se stal také vhodnou metaforou jeho života. Jako malé dítě měl nohy bolestivě upevněné v dlahách. Ty měly zabránit veřejnému posměchu kvůli vbočení jeho kolen. Současně ho jeho odměřený otec Jiří pátý neustále sekýroval. Nebylo divu, že Berdych začal v osmi letech koktat díky manželce Elizabeth Boe svá jen a svému australskému logopedovi. Lionel Messi Loukovi našel znovu sebedůvěru v sebe i svůj jazyk. Zhroutil jsem se a vzlykal jako dítě, neoficiálně přiznal nový král v roce 1936 po abdikaci svého staršího bratra, kterého vždy zastiňoval. Ovšem na veřejnosti Jiří šestý vystupoval stoicky. Bojoval tak se svou zjevnou stydlivostí a vadou řeči a současně díky ní prezentoval monarchií přístupněji. Winston Churchill složil králi holt v den jeho pohřbu. Zaslal mu věnec z bílých lilií a karafiátů naaranžovaný do charakteristického tvaru Jiřího Kříže.

  • Alžběta a Philip.

Ostatní také poslouchají