Bruselské chlebíčky

Kde má Česko vzít zase plyn pro Evropu? Topolánek musel klepat na sluhu diktátora

Bruselské chlebíčky

Kde má Česko vzít zase plyn pro Evropu? Topolánek musel klepat na sluhu diktátora
Evropa a energetika

Radiožurnál

Země Evropské unie se chtějí v příštích letech zbavit ruského plynu, ale možná se bez něj nedobrovolně ocitnou už v červenci. Je na to Evropa připravená? Budeme muset v zimě sáhnout po „bruntálských raketách“? Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová spolu s Filipem Neradem o tom mluví v druhém díle Bruselských chlebíčků. A vzpomínají také, jak Mirek Topolánek při první plynové krizi musel klepat na komůrku sluhy turkmenského diktátora.
Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ano, bylo by pěkné, a ty to říkám v uvozovkách, kdyby jediným naším problémem byly ceny energií. Naším problémem je to, abychom ty energie měli.

  • Tady jsou bruselské chlebíčky. Váš průvodce zákulisím českého předsednictví v Radě EU.

  • Už to někdy slyšeli o bruntálské raketě? Já teda ne. Já jsem slyšel o Bruntálu a o raketě. Ale dohromady mě toto spojení docela děsí. Dohromady to zní divně, ale já jsem byl teď u nás doma na návštěvě, tak jsem se poučil, čím se také dá topit. To takto nasypete do PET láhve piliny, dolijete to věd jim motorovým olejem a šup s tím do kamen. Příroda asi pláče. Astmatici se dusí rakovin a létá vzduchem. Ale to za to velmi levné to pivo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají