Blízká setkání

Nejsme velmoc, Češi jsou v dobrém obyčejní. Ale výjimečný je náš humor, tvrdí historik Michal Stehlík

Blízká setkání

Nejsme velmoc, Češi jsou v dobrém obyčejní. Ale výjimečný je náš humor, tvrdí historik Michal Stehlík
Michal Stehlík, kandidát do Senátu v obvodu 52 Jihlava

Dvojka

Proč se historik Michal Stehlík považuje za naivního slávistu? „Říká se, že být slávistou je celoživotní masochismus a naivita,“ směje se v Blízkých setkáních. „Mám to po tatínkovi,“ svěřuje se v rozhovoru s Vasilem Fridrichem. Historik se věnuje nejen fotbalu, ale je i osminásobným tatínkem. Přesuny dětí a dovolené zvládá bez auta. Na Dvojce rozebral i českou národní povahu. „Všichni jsou proti nám. A když není nikdo proti nám, tak si ho vyrobíme,“ říká s nadsázkou.  
Vasil Fridrich

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Blízká setkání na Dvojce jsou lidé, které zajímá, jak bude. I pro ty byly užitečné informace o počasí, které jsme vyslechli před chvílí. Pak jsou ovšem tací, které nesmírně vzrušuje vše, co se odehrálo a co je v přítomném momentu již historií. Já je podezřívám, že se těmi dějí minulými zabývají i proto, aby věděli, co nás možná v budoucnu opět neodvratitelně čeká. A o tom, jestli se dějiny opakují, či pouze rýmují, jak se říká v jeho oblíbeném citátu, si dnes budu povídat s historikem slova k jistou, bývalým děkanem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, současným náměstkem ředitele Národního muzea, spoluautorem osmi dětí a autorem nejen mnoha vědeckých publikací, ale i pohádek, prof. doktorem Michalem Stehlíkem. Dobrý den.

  • Blízká setkání Vasila Fridricha.

  • Ale především Blízká setkání s mým dnešním hostem, s prof. doktorem Michalem Stehlíkem. V tom výčtu jistě mnoho funkcí a rolí scházelo, které jsem uvedl v samotném úvodu. Jednu takovou poeticky znějící roli si neodpustím. Naivní slávista. Jste jím stále a pokud a na co si pod tímto roztomilým pojmenováním vlastně představit?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají