ArtCafé

Festival Čekání proměny. Umění pomáhá pojmenovat nejistoty, které lidé zakoušejí před momentem změny

ArtCafé

Festival Čekání proměny. Umění pomáhá pojmenovat nejistoty, které lidé zakoušejí před momentem změny
Hostky ArtCafé zleva socioložka Barbora Matysová, kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Lynda Zein a Eliška Málková s moderátorkou Alžbětou Žabovou

Vltava

Plánovaná výstavba trasy D ovlivní nejen prostor, ale i život místních obyvatel. Festival Čekání proměny tento moment před změnou zpracovává. Jak se dá skrze umělecké intervence komunikovat okamžik proměny místa s obyvateli města? Co změna v podobě stavby trasy metra D obyvatelům může dát a co zase vzít? Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou kurátorky festivalu a členky platformy pro navrhování veřejného prostoru Taktiky Eliška Málková a Lynda Zein a socioložka Barbora Matysová.
Alžběta Žabová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A když se řekne sídliště mezi Pražák, většina lidí si představí velká známá sídliště, jako třeba Jižní Město nebo Černý Most. Svit pražských sídliště, ale mnohem rozmanitější. My si dnes budeme povídat o dvou méně známých a dopravně mnohem hůře dostupných urbanistických celcích. Sídliště Libuš a sídliště Písnice, to jsou také místa, jejichž rozvoj, nebo možná přesněji čekání na proměnu, řeší stejnojmenný festival, který začne už zítra a potrvá do 15. října a za jehož vznikem stojí dvě kurátorky, architektky Eliška Málková a Linda. S tím, abychom si, abychom se nebavili jen o tvrdých a betonových formách architektury, protože město je tvořeno i lidmi a vazbami mezi nimi. I naše dnešní téma sídlišť z hlediska sociálních struktur, doplní socioložka Barbora Matysová. I krátce po páté ladíte Vltavu a právě začíná pravidelné art kafe. Dnes s Alžbětou Žabovou. Než se přivítám s mými hosty, my, pustíme si první skladbu z výběru dramaturga Pavla Zelinky. Ten bude dnes spojovat jedno téma, a to je čekání. Tak jako obyvatelé Libuše a Písnice čekají na proměnu nejbližšího okolí svých domovů, když kytaristka a zpěvačka hlučně garážového dívčího tria dek aut Hanks čili jak Google přišla v covidové době ohlas, nezbylo nic jiného, než čekat na uzdravení, aby se mohla zase vrátit a natáčet ve studiu. Není divu, že její sólová deska dialýze již jen, kterou vydá koncem září jako Julii Julii, má jednu z hlavních témat čekání. Nedávno jsem si uvědomila, že téma čekání se mých textech objevuje poměrně často. Mám pocit, že jsem celý život strávila čekáním, čekáním na cestu, čekáním, než se tam dostanu. Čekání na hraní a pak zase čekání na to, než budu pryč, prozradila Julie. Singl know-how z Filipín, z který si teď pustíme, je tichá, hořkosladké vzpomínka na jedno zklamání. Tady je.

  • Slyšeli jsme skladbu mnou Hartfield Lynx. Posloucháte Vltavu, na které právě vysíláme pravidelné art kafe. Dnes o pražských sídlištích, které čeká proměna. Už zítra začne festival čekání proměny, kterými tematizuje moment těsně před změnou. Tou velkou změnou pro sídliště Libuš a Písnice, kterou si místo jeho obyvatele snad už brzy projdou, je dostavba trasy metra d, která dopravně propojí jižní část Prahy se zbytkem metropole. Ve studiu vítám kurátorky festivalu, architektky Lindu září a Elišku Málkovou. Vítejte. Díky, že jste si v nabitém doby nabité době těsně před zahájením vašeho festivalu našli čas.

  • Dobrý den. Dobrý den.

Ostatní také poslouchají