Archiv Plus

Unikátní nahrávky z vysílání Svobodné Evropy: Exilová kultura za studené války

Archiv Plus

Unikátní nahrávky z vysílání Svobodné Evropy: Exilová kultura za studené války
Redaktoři Rádia Svobodná Evropa před zahájením vysílání v Praze, zleva Ivan Binar, ředitel českého vysílání Rádio Svobodná Evropa Pavel Pecháček, Ondřej Konrád a Jan Jůn (červen 1994)

Plus

1. květen 1951 byl čtvrtým „1. Májem“ slaveným v Československu v režii komunistické strany. Masové průvody, v nich stovky hesel o míru a šťastné budoucnosti. Kdo si cestou do průvodu koupil Rudé právo, mohl si přečíst báseň Marie Pujmanové „Chráníme si tě jako oko v hlavě, Marx místo bible dal ti klid, jasně svět vidět i ve vší vřavě – lid, to je Stalin, Stalin, to je lid.“
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mnichovskou rozhlasovou stanici Svobodná Evropa, která začala vysílat v květnu 951, vnímáme dnes především jako zdroj seriózních informací ze světa i z Československa, které tehdy bylo za pomyslnou železnou oponou. Jenže na Svobodné Evropě se mluvilo nejen o politice. Výrazným tématem řady programu byla i kultura v tom nejširším smyslu. Jak se mluvilo svobodně, o kultuře, to si připomeneme v tom následujícím pořadu, u jehož poslechu vás vítá David Hertl.

  • Archiv plus.

  • Programový ředitel Svobodné Evropy Pavel Tigrid to hned v první hodině vysílání, tedy krátce po 11. dopoledne, prvního května 1951, řekl přesně Svobodná Evropa chce pravdivě mluvit o všem, o čem se doma nemluví.

Ostatní také poslouchají