Archiv Plus

Zemřel Karel Schwarzenberg. Poslechněte si medailonek, který vznikl k jeho 85. narozeninám

Archiv Plus

Zemřel Karel Schwarzenberg. Poslechněte si medailonek, který vznikl k jeho 85. narozeninám
Zemřel politik Karel Schwarzenberg

Plus

Ve věku 85 let zemřel Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, předseda TOP 09 a také kandidát na prezidenta. Schwarzenberg na konci října získal nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zásluhy o stát v oblasti politiky. Poslechněte si v audiozáznamu medailonek, který vznikl k jeho 85. narozeninám.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 10. prosince 1937 se v Praze narodil Karel Schwarzenberg, potomek šlechtického rodu, který sloužil republice. Bývalý předseda mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, vedoucí prezidentské kanceláře, senátor, poslanec, předseda TOP 09 a také ministr zahraničí. Jakou stopu Karel Schwarzenberg zanechal v archivu ČRo, na to se podíváme v příštích minutách. Od mikrofonu zdraví a pěkný poslech přeje Veronika Kindlová. Archiv. Plus Karel Schwarzenberg žil v Československu do svých 11 let, tedy do roku 1948, kdy komunisté jeho rodině zabavili majetek, jehož součástí byly také zámky Orlík a Čimelice. Rodina poté odešla do rakouského exilu. Zde Karel Schwarzenberg vyrostl. V dospělosti spravoval rodový majetek v Rakousku a Německu. Zároveň ale významně podporoval československý disent i exil a angažoval se v oblasti lidských práv. Jako předseda helsinského výboru pro lidská práva se zúčastnil festivalu nezávislé československé kultury v polské Wroclawi, který se konal na začátku listopadu 1989, těsně před pádem komunistického režimu. U nás na koncertě natáčela Svobodná Evropa.

  • To pohostinství všem, kterých se přijde, ať je to z Česka, Slovenska, ať sem přijet mohli, nebo nemohli. Těm, kteří přežili v druhých zemí z Maďarska, z Rumunska, z Francie, Švýcarska, Rakouska. Ve všech nikdy nezažili ty krásný dny. Tady bych se rád dneska poděkovat. Děkuji ještě a na shledanou příště.

  • Po sametové revoluci se Karel Schwarzenberg do Československa vrátil. V tomto období se začalo jeho jméno poprvé objevovat ve vysílání Československého rozhlasu. Nejstarší zmínka, kterou jsem našla, je z rozhlasových novin z ledna 1990.

Ostatní také poslouchají