On Air

Paragraf proti lásce mi nedal spát, říká režisér filmu Velká svoboda

On Air

Paragraf proti lásce mi nedal spát, říká režisér filmu Velká svoboda
Z filmu Velká svoboda

Radio Wave

„Gayové šli z nacistických koncentráků rovnou do poválečných věznic,“ říká rakouský režisér Sebastian Meise, autor oceňovaného filmu Velká svoboda. Znepokojilo ho to a rozhodl se natočit politicko-vězeňskou romanci, kterou aktuálně promítají česká kina a k vidění je i na HBO Max.
Pavel Sladký

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hostem Radia Wave je teď Sebastian Weiser, který natočil snímek velká svoboda, svéráznou vězeňskou queer romanci, o které si teď budeme společně povídat v rozhovoru. Hloubku a lampiček vejde a tak svém image studiu boji v Libyi samuraj svobod § Hanse van fajn. Můžete nám nejdřív vysvětlit, co byl německý § 175 a jak jste kolem něj vystavil příběh filmu. Velká svoboda, hodit i start v jeho historii.

  • Je pravda v bance vím, co je v Bostonu sokolky.

  • Příjemný německý § 175 byl tzv. homosexuální §. Zakazoval homosexuální styk a v podstatě znemožňoval queer lidem život. Já to s oblibou formuluji tak, že to byl prostě § proti lásce. O jeho existenci jsem věděl, když jsem o něm slyšel, ale narazil jsem na vzpomínky homosexuálů, kteří byli v nacistických koncentračních táborech. Po osvobození americkou a britskou armádou je z koncentráků rovnou převezli do věznice, aby si tam odseděli zbytek trestu. To bylo tak znepokojivé, že mi to dlouho leželo v hlavě. Spojenci byli přece osvoboditelé, kteří svrhli nacismus. Ale v tomto ohledu byly najednou demokratičtí osvoboditelé na jedné lodi s nacisty. Měli dost podobné zákony. Přečetl jsem si knihu o dějinách Hamburku a našel tam zmínku o mužích, kteří měli právě něco takového za sebou. Zjišťoval jsem si víc a víc. Uvědomil jsem si, že ze školy nic takového neznáme a že ani mladí gayové o ničem takovém nevědí. Zarazilo mě, jak málo víme o celé dimenzi této perzekuce disky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají