On Air

Oddělení K20 Kateřinu zachránilo. Za knihu vzpomínek z psychiatrické léčebny teď získala Národní cenu za studentský design

On Air

Oddělení K20 Kateřinu zachránilo. Za knihu vzpomínek z psychiatrické léčebny teď získala Národní cenu za studentský design
Kateřina Puncmannová

Radio Wave

Letošní Národní cenu za studentský design GRAND získala autorská kniha K20 od Kateřiny Puncmannové, která vznikla jako diplomová práce na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Na 272 stranách nabízí autentický vhled na pobyt v psychiatrické léčebně. Ten je vyprávěn originální deníkovou formou. Doplněn je také odbornou vysvětlující částí knihy. Obsah doprovází osobní fotografie i malby vytvořené přímo během pobytu v léčebně.
Martina Foldynová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Národní cena za studentský design zná své letošní vítěze. V hlavní kategorii grant zvítězila autorská kniha k 20, která se věnuje duševnímu zdraví. Ve 20 kapitolách zprostředkovává čtenáři deníkovou formou pobyt v psychiatrické léčebně. Ve studiu Radia Wave si teď budu povídat právě s autorkou knihy k 20 Kateřina Puncmannová. Vítejte na Radio Wave. Dobrý den. Dobrý den. A ještě jednou děkuji za pozvání a zdravím všechny posluchače. Kateřino, vaše kniha k 20 je vaši diplomovou prací zároveň, kterou jste napsala a vytvořila během studií na Západočeské univerzitě v Plzni na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Je běžné, aby studenti takových oborů ukončovali studium vlastně prací, jako je autorská kniha.

  • Já myslím, že je to jedna z možností. Můžete si vlastně vybrat několik projektů. Jedno z témat bylo autorská kniha a já jsem ho zaměřila právě na duševní zdraví. Ale může to být i jakákoliv, třeba k trochu komerčnější věc nebo vizuální styl jako výstup. Se tam odehrávají opravdu různé projekty a většinou jsou hodně zajímavé, protože studenti tím tráví třeba poslední rok studia.

  • No a čím byl tento formát atraktivní právě pro vás? Proč jste se pro něj rozhodla? Já si myslím, že pro grafického designéra autorská kniha jako jedno z nejhezčích médií a vlastně ve světě pak designu se moc často nedostanete k tomu, že tvoříte autorskou knihu, kde si vytváříte i vlastní obsah, a pro mě proto byla atraktivní tato forma.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají