Zvídavec Evy Sinkovičové

Jak vzniklo písmo pro nevidomé a slabozraké? Prsty v tom měl jeden voják

Zvídavec Evy Sinkovičové

Jak vzniklo písmo pro nevidomé a slabozraké? Prsty v tom měl jeden voják
Braillovo písmo

Rádio Junior

Dovedete si představit, na co všechno se hodí písmo, které můžete číst i ve tmě? Kdo vytvořil Braillovo písmo a co ho inspirovalo? 
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Zdravím vás vídat si. Přiznejte se, kdo už je zvědavý, jaká zajímavost přijde. Dnes existuje písmo, k jehož čtení nepotřebujete zrak, ale hmat. Víte, o jakém písmo mluvím? Je to Brejlovo písmo. Systém čtení a psaní pomocí dotyku, který využívají převážně nevidomí a slabozrací, ale může se hodit například i k šifrování. Brejlovo písmo se skládá z uspořádaných bodů, které tvoří písmena abecedy, čísla a interpunkční znaménka. Základním symbolem tohoto písma je tzv. Breilova buňka. Ta se skládá z šesti teček uspořádaných do tvaru obdélníku. Každé písmeno je tedy tvořen o určitou kombinací těchto vystouplých bodů. Pozice teček je označena čísly jedna až šest. Pomocí jedné nebo více z těchto šesti teček můžeme vytvořit až 63 kombinací. 64. Pokud počítáme prázdné místo značící mezeru. Breilovo písmo není jazyk. Je to takový kód nebo hmatová abeceda, pomocí které můžeme psát a číst v téměř všech jazycích. V jednotlivých jazykových verzích se Brejlovo písmo může lišit. Třeba česká a slovenská verze se liší v sedmi znacích. Toto písmo umožňuje nevidomým lidem číst, psát a celkově studovat psané slovo. Brejlovo písmo vytvořil francouzský učitel Lewis brýle. Sám dětství oslepl a jako chlapec se setkal s vojákem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou pro čtení za tmy. Ta sloužila Brillovi jako inspirace pro vytvoření vlastního písma. První kniha napsaná v Breilově písmu vyšla už v roce 1829, velký zájem o ní ale nebyl. Loji Brill se snažil celý život písmo zdokonalovat, ale až do jeho smrti se mezi nevidomými moc nerozšířil. Dnes ho však používají miliony lidí po celém světě. Breilovo písmo zabírá na stránce hodně místa. Knihy psané tímto písmem jsou tak mnohem větší a delší než tradiční knihy. Například kniha Harry Potter a ohnivý pohár v Breilově písmu vyjde na celých 10 knih. A jak se Breilovým písmem píše? Může se jim psát ručně pomocí speciální destičky s perem nebo pomocí speciálního psacího stroje. Obtížně se však Breilovo písmo učí lidem, kteří přišli o zrak až v dospělosti. Těm pak může pomoci v Čechách například Nadační fond ČRo Světluška, který se na pomoc zrakově postiženým přímo zaměřuje. Breilovo písmo si můžete prohlédnout a osahat třeba na neviditelné výstavě v Praze. Tam si také můžete v doprovodu nevidomého průvodce zkusit, jaké je to fungovat bez možnosti vidět. Je to silný zážitek. Holky a kluci, pokud chcete o písmu, které se čte hmatem, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak mé určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.